V zbierkach úspešných ľudí možno nájsť umelecké diela od Moneta, Muncha či Rembrandta. V garážach majú zaparkované historické vozidlá Jaguar, Rolls Royce alebo Maserati. Investícia tohto typu je znamením luxusu, ale zároveň aj ďalších výdavkov v podobe ochrany či poistenia.

Umelecké diela, šperky, známky alebo veterány si dokážu pravidelne získať svoje publikum. Nečudo, veď záujemcovia o historické vozidlá sú počtom stále väčšou skupinou, a preto objem peňazí v tomto segmente vzrástol za posledné desaťročie niekoľkonásobne. Z tejto formy uloženia peňazí profitujú hlavne subjekty, ktoré predaj sprostredkovali. V prípade nových majiteľov takýchto vozidiel ide o formu prestíže a uloženia finančných prostriedkov do alternatívnych foriem investícií. Zhodnotenie investície často závisí od predaja automobilu či obrazu ďalším subjektom. Prípadne od ďalších možností. „Zbierku vzácnych obrazov či jednotlivé kusy je možné prenajať galériám. Rovnako zbierky vzácnych kameňov, mincí, historických vozidiel a podobne. Ide o veľmi špecifický okruh ľudí, ktorí takto diverzifikujú svoje aktíva a okrem obvyklých investičných nástrojov nakupujú aj tieto unikáty, častokrát so zaujímavou históriou.  Cena umeleckého diela v mnohých prípadoch závisí od viacerých premenných. Jednou z nich je emócia, ktorá sprevádza už samotný nákup. Pre niektorých investorov, prípadne zberateľov, nie je rozhodujúca ani tak konkrétna suma, ako túžba daný obraz vlastniť, doplniť zbierku a podobne. Napriek tomu musí umelecké dielo zachovávať určitú hodnotu.

Za umenie sme však ochotní zaplatiť. Slovenská aukčná spoločnosť Soga zverejnila na svojom webe rebríček rekordných aukcií. Obraz Chlapec s dalmatínom od Domenichina predala za viac ako 530-tisíc eur. Dielo Martina Benku Po žatve za 180-tisíc. Najcennejším veteránom je podľa stránky most-expensive.com v súčasnosti Bugatti 57S z roku 1937 s hodnotou 4,4 milióna dolárov. Pre zaujímavosť, obraz Výkrik Edvarda Muncha bol predaný za 119,9 milióna dolárov. Záujem medzi zberateľmi však vzbudzujú aj hodinky, čínsky porcelán či víno.

Zlato?

Počet ľudí, ktorí v súčasnej dobe strácajú vieru v hodnotu papierových peňazí podľa mňa pribúda. Práve ich často láka aj investícia do vzácnych kovov. Zlato je často praktizovanou voľbou, ktorú si každý spojí s peniazmi. „Je to komodita, ktorej cena sa riadi dopytom a ponukou na trhu. U investícií je bežné, že generujú opakovane nejaký výnos – dlhopisy generujú kupónové platby, niektoré akcie generujú dividendy, preto vieme hodnotiť investície na báze dlhoročných trendov. U zlata je to vždy len aktuálny stav. Väčšinou skončí pretavené do tehál, mincí a pod., pretože nemá tak široké priemyslové uplatnenie ako iné vzácne kovy, napríklad striebro.

Dnes je dobré poznať širokú škálu cenných ako je striebro, platina alebo paládium.

Pozorujem ten trend že s predajom zlata sa obrátil do predaja strachu. Nepredávajú sa cenné kovy ako niečo čo má naozaj reálnu hodnotu a zmysel ale ako niečo čo keď budete vlastniť tak sa nemusíte báť o svoj zajtrajšok.

Pravda je taká že v roku  1908 za 42,5 uncí zlata ste dostali na tú dobu auto v TOP kvalite ktoré existovalo a dnes je to tak isto, dnes tiež dostanete za 42,5 uncí zlata auto v TOP kvalite ktoré existuje na trhu. Akurát len vtedy to bolo 850 dolárov a dnes to je 76 tisíc dolárov.

Som za to že každý z nás by mal mať minimálne 20% svojich investícií v cenných kovoch.

Vy máte koľko?

Páčil sa vám článok? Zdieľajte so svojími priateľmi

Nechajte Vaše investície zarábať

Dohodnite si bezplatnú konzulaciu
Zaujemca 1
Vaše osobné údaje sú v bezpečí a budú spracované podľa zásad ochrany osobných údajov. Stlačením tlačidla dávate súhlas s týmto spracovaním. Súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačidlo „Odhlásiť sa“ v každom zaslanom e-maile.