Mám nejaké peniaze, ktoré by som si chcel ušetriť, možno aj znásobiť. Kam ich mám dať?

Sporenie je odkladanie financií, ktoré môže byť jednorazové alebo pravidelné. Ak viete svoje usporené peniaze znásobiť, tak už sa jedná o investíciu.

V banke sa môžete stretnúť s 2 typmi produktov:

  1. Sporiaci účet – pravidelné odkladanie peňazí na účet v banke
  2. Vkladná knižka – už menej používaný produkt. jeho zmysel je v tom, že si môžete kedykoľvek odkladať svoje peniaze v ľubovoľnej výške.

Tip: Poriadne si prečítajte podmienky a zmluvu, ktorú Vám v banke ponúknu pri týchto produktoch, aby to naozaj bolo pre Vás výnosné! Zamerajte sa (alebo pýtajte) aj na negatíva daného produktu

Prečo je dôležité si sporiť?

  1. V prípade neočakávaných výdavkoch, máte k dispozícii rezervu, ktorú viete následne použiť a pokryť dané výdavky.
  2. Za ušetrené peniaze si môžete kúpiť niečo drahšie, resp. v závislosti od dĺžky sporenia a jeho cieľa si kúpite napr. svoje vysnené auto, nehnuteľnosť a podobne.
  3. V dôchodkovom veku budete mať viac finančných prostriedkov a nebudete mať strach, že nemáte peniaze.
  4. Zabezpečíte ďalšiu generáciu (svoje deti, rodinu).

Sporenie na dôchodok

Na to, aby ste sa finančne zabezpečili do svojej staroby, tak počas života viete prispievať do tzv. 2. a 3. piliera. Obe možnosti sú dobrovoľné, a je len na vás či sa rozhodnete do toho ísť.

  1. pilier Vás nič nestojí, do 3. piliera investujete už z Vašej peňaženky.

Sporiaci účet

Sporiaci účet je krátkodobý vkladový produkt, ktorý vo väčšine bánk funguje ako tzv. podúčet. To znamená, že sám od seba v hocijakom čase si klient z bežného účtu pošle na ten ďalší účet.

Pri klasickom sporiacom účte sa väčšinou jedná o pravidelne stanovené výšky vkladu – to znamená, že dopredu aj viete zistiť, koľko budete mať o rok.

Sporiaci účet má vyššiu úrokovú sadzbu ako na bežnom účte (všetko závisí od podmienok využívania účtu – od toho závisí aj výška). Pri vyšších vkladoch viete aj viac peňazí získať. Pri menších tam nie sú nejaké extra rozdiely.

TIP: Porovnajte si viaceré ponuky od rôznych bánk.

Vkladná knižka

Je to vkladový produkt banky a predstavuje formu cenného papiera. To znamená, že tým potvrdzuje príjem peňazí od klienta v určitej výške.

Vkladná knižka je klasickým spôsobom sporenia, využívanejšia hlavne staršími ročníkmi, ktorá zaznamenáva všetko, čo sa s ňou deje.

Má svoj názov a číslo, je uvedená v nejakej  mene (euro, doláre atď.). Klienti vkladajú peniaze buď na pobočke alebo pomocou bankového prevodu. Je vystavená na meno, takže s ňou môže narábať iba ten majiteľ vkladnej knižky, príp. nejaký splnomocnenec. Dieťaťu spravuje vkladnú knižku jeho zákonný zástupca.

TIP: Niektoré banky ukončili ponuku produktov vkladných knižiek.

V kryptomenách

Sporiť si alebo hodl-ovať môžete aj v kryptomenách, ktoré môžu naberať obrátky. Z 1 eura dokážete mať o pár rokov aj 1000 euro. Záleží od výberu kryptomeny, trhovej žiadanosti od ľudí a podobne.

Samozrejme, je možné, že aj nezarobíte: Risk je zisk, ale aj možná strata.

Ešte si musíte zvážiť, či sa chcete vy sám naučiť robiť s kryptomenami, alebo túto úlohu niekomu prenecháte, ale budete sa musieť deliť.

TIP: Ak Vám už niekto ponúka (firma alebo osoba)možnú investíciu v kryptomenách, pozrite si recenzie na Google, príp. vypýtajte referencie od klientov. Vyhnete sa fejkovým investorom, problémom a hlavne strate peňazí.

Iné – špeci sporenie

Ďalším spôsobom, ako sa môžete zabezpečiť je investovať do rôznych fondov  alebo akcií (ETF). Je to omnoho viac výhodnejšie (hlavne ziskovo) oproti produktom v banke.

Sú dokonalým investičným prostriedkom pre investorov, ktorí sú začiatočníkmi, investorov s menšími portfóliami alebo investorov s väčšími portfóliami, ktorí požadujú výraznú diverzifikáciu v konkrétnej geografickej oblasti, sektore alebo priemysle.

Pri rozumnom použití môžu byť cenným nástrojom na zníženie rizika alebo zlepšenie návratnosti portfólia.

Posledné rozhodnutie, čo si ako klient vyberiete

Najviac záleží na tom, ako často alebo akým spôsobom sa viete dostať k peniazom (čiže likvidita) a koľko vám to bude zarábať (výnos).

Poradiť sa o tom, kde môžete sporiť alebo investovať, viete buď v banke alebo s finančným poradcom. Ak sa do toho pustite sami, určite si dajte čas na prečítanie XY podkladov, informácii a čas na zváženie možností.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte so svojími priateľmi

Nechajte Vaše investície zarábať

Dohodnite si bezplatnú konzulaciu
Zaujemca 1
Vaše osobné údaje sú v bezpečí a budú spracované podľa zásad ochrany osobných údajov. Stlačením tlačidla dávate súhlas s týmto spracovaním. Súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačidlo „Odhlásiť sa“ v každom zaslanom e-maile.